freaking unicorns and shit

lesbian relationship superhero

November 18, 2013 11:26 am

eatsleepsweaat:

HEY does anyone else wanna ask me where I get my protein

(Source: symmie, via iron-maven)

August 18, 2013 7:40 pm
This looks super good.

This looks super good.

(via thelunchpail)

June 15, 2013 2:40 pm
lax-onlax-on-lax:

Poached egg with chopped zucchini, spinach and tomato on top of pepper jack cheese and toast with an apple as my fruit
Recipe: http://eatingwell.com/recipes/eggs_italiano.html

This looks super yummy!

lax-onlax-on-lax:

Poached egg with chopped zucchini, spinach and tomato on top of pepper jack cheese and toast with an apple as my fruit
Recipe: http://eatingwell.com/recipes/eggs_italiano.html

This looks super yummy!

(via kettlebells-and-cleats-deactiva)

June 3, 2013 6:01 pm March 27, 2013 9:40 am February 12, 2013 7:40 pm

Easy BBQ Tofu
Yield: about 3 servings
Ingredients:
1 package organic firm tofu (I love Sol Organic Firm Tofu)
1 tbsp high heat safe oil (such as grapeseed or coconut oil)
Herbamare/sea salt and pepper, for seasoning
Garlic powder, for seasoning
1/4 cup of your favourite BBQ sauce, plus more for serving if desired (I use Stubb’s)
1. Press tofu for at least 30-45 minutes, or if you are able, overnight in a tofu press. I got a Tofu Xpress recently and it’s my new best friend.
2. Preheat a skillet over medium-high heat. Slice tofu into about 32 rectangles (or as many as you desire).
3. Add 1 tbsp of oil to the skillet and then carefully add the tofu. Be careful as the oil can splatter. Spread tofu out into a single layer, season with salt, pepper, and garlic powder, and fry for about 5 minutes over medium-high heat. (Tediously) flip each piece of tofu (a couple forks works for me) and fry for another 5-6 minutes, or until golden all over and charred in some spots. I like to cook it until it’s nice and crisp.
4. Remove from heat and stir in the BBQ sauce to coat the tofu. Serve immediately with more sauce on the side if desired.
For nutritional info, see here.

YUM looks so good
But the last time I tried frying tofu in coconut oil it just fell all to pieces, not sure what happened there.

Easy BBQ Tofu

Yield: about 3 servings

Ingredients:

  • 1 package organic firm tofu (I love Sol Organic Firm Tofu)
  • 1 tbsp high heat safe oil (such as grapeseed or coconut oil)
  • Herbamare/sea salt and pepper, for seasoning
  • Garlic powder, for seasoning
  • 1/4 cup of your favourite BBQ sauce, plus more for serving if desired (I use Stubb’s)

1. Press tofu for at least 30-45 minutes, or if you are able, overnight in a tofu press. I got a Tofu Xpress recently and it’s my new best friend.

2. Preheat a skillet over medium-high heat. Slice tofu into about 32 rectangles (or as many as you desire).

3. Add 1 tbsp of oil to the skillet and then carefully add the tofu. Be careful as the oil can splatter. Spread tofu out into a single layer, season with salt, pepper, and garlic powder, and fry for about 5 minutes over medium-high heat. (Tediously) flip each piece of tofu (a couple forks works for me) and fry for another 5-6 minutes, or until golden all over and charred in some spots. I like to cook it until it’s nice and crisp.

4. Remove from heat and stir in the BBQ sauce to coat the tofu. Serve immediately with more sauce on the side if desired.

For nutritional infosee here.

YUM looks so good

But the last time I tried frying tofu in coconut oil it just fell all to pieces, not sure what happened there.

(Source: , via kettlebells-and-cleats-deactiva)

January 31, 2013 9:20 pm
cj-sewers:

rosalarian:

slonna:

araneaserket:

pathogems:

creatingaquietmind:

I showed this to my boss and was saying how awesome it was and next thing I know, she signed us both up for Graze ! You get a box of healthy snacks delivered to your office every week for just $5 (including shipping), which is pretty incredible.
If you wanna give it a try, you can get your first box free by using the code: W5DDKRTA
Happy snacking!

I’ve just ordered a box for me and my Dad! It’s a great way for us to snack on healthier things I think ^-^ I hope he likes the gesture because it’ll be a surprise c:

I also just ordered this for myself and for my dad to try as well! He’s been trying to eat a lot healthier lately and this looks really nice…!!

SOB i wish this was in australia

Most days when I am in hardcore work mode, I am at risk of forgetting to eat all day. Some days, I don’t even think to order delivery food or something. The idea of automatic food showing up once a week, and healthy food at that, it exactly what I need. And I want to eat so much of the stuff on this site it’s not even funny. Get in my mouth immediately.

after frugal february…. o.o

As soon as Ladyfriend or I gets enough motivation to leave our warm cozy bed and fetch a credit card, we are ordering our first box!  THe only bummer is that there’s no option for people like me who have a low nut allergy - I’m ok with it being processed on the same equipment/in the same factory, but just can’t eat nuts. So this may end up a Ladyfriend-only box. :-/

cj-sewers:

rosalarian:

slonna:

araneaserket:

pathogems:

creatingaquietmind:

I showed this to my boss and was saying how awesome it was and next thing I know, she signed us both up for Graze ! You get a box of healthy snacks delivered to your office every week for just $5 (including shipping), which is pretty incredible.

If you wanna give it a try, you can get your first box free by using the code: W5DDKRTA

Happy snacking!

I’ve just ordered a box for me and my Dad! It’s a great way for us to snack on healthier things I think ^-^ I hope he likes the gesture because it’ll be a surprise c:

I also just ordered this for myself and for my dad to try as well! He’s been trying to eat a lot healthier lately and this looks really nice…!!

SOB i wish this was in australia

Most days when I am in hardcore work mode, I am at risk of forgetting to eat all day. Some days, I don’t even think to order delivery food or something. The idea of automatic food showing up once a week, and healthy food at that, it exactly what I need. And I want to eat so much of the stuff on this site it’s not even funny. Get in my mouth immediately.

after frugal february…. o.o

As soon as Ladyfriend or I gets enough motivation to leave our warm cozy bed and fetch a credit card, we are ordering our first box!  THe only bummer is that there’s no option for people like me who have a low nut allergy - I’m ok with it being processed on the same equipment/in the same factory, but just can’t eat nuts. So this may end up a Ladyfriend-only box. :-/

(via bekkaa)

6:46 pm

tonight my dinner is chocolate cake the ladyfriend made for me on sunday with homemade raspberry glaze and cupcake wine. BECAUSE I’M AN ADULT NOW.

August 24, 2012 12:54 am

Had my first league practice tonight! Pretty awesome but also pretty brutal, definitely more intense than the last few weeks of FM have been. But it was a good-feeling kind of brutal, so.

Got home craving a warm chocolate chip cookie (AND I HOPE I JUST SPREAD THAT CRAVING TO YOU, HAHA SUCKAHS) but decided I was going to make a PB-banana pita instead.  And then I went into the kitchen and found dinner still sitting on the stove, from fucking SEVEN HOURS AGO when I made it, and I kind of lost my shit.  So I just rage-cleaned until I was tired enough to forget the food and shower.

But I still want that damn cookie.

August 9, 2012 9:06 pm

brain-confetti replied to your photo: Dinner tonight is pizza rolls, pickle spears, and…

i wanted cigarettes and oreos. instead i got a nonfat latte and a salad. i suck as an adult.

ugh i haven’t had a cigarette since i started fresh meat and between you and my neighbor (who is out on his front stoop smoking) i am now craving! :-/ :-/

but i do have oreos! :-D

May 29, 2012 5:05 pm
missworded:

Here is a Science fair project presented by a girl named Meme Gullible in a secondary school in Bullshittia. In it she took $40 and divided it into two parts. The first part she used to buy disease-ridden sludge at Burger McPalace. The second, to buy healthy magic food at Chris Traeger’s Literally the Healthiest Food on the Planet Emporium.
Then she poured heated water on both of them for some reason. On the magic carrots and fiber bars, she used expensive bottled water boiled in a TV Chef Brand pan on the stove. On the Burger McPalace offering (the Deluxe Poor People with Cheese) she used water boiled in a microwave, or Satan’s Oven as they are commonly known.
Meme read a half a chapter of science one time, so she thought that the structure or energy of water may be compromised by a microwave. As it turned out, even she was amazed at how many people will read idiot things.
It has been known for years by your strange Uncle Welber that the problem with microwaved anything is not how it signals evil aliens in space, it’s how it corrupts the DNA in the food so the body says, “WTF, bitch? Are you eating Legos? I’ma die now, thx.”
That is why, when you take the “meat” made at Burger McPalace and then douse it in radioactive microwave ScareWaves ™ and then eat it, you turn into the Incredible Hulk.
So, asshole, take your $20 and buy some fucking lettuce. Lettuce will cure all your imaginary problems, like hunger and homelessness. Plus, when you eat leafy greens from Chris Traeger’s Literally the Healthiest Food on the Planet Emporium and then douse it in pan-boiled unicorn tears, you become Captain America.

missworded:

Here is a Science fair project presented by a girl named Meme Gullible in a secondary school in Bullshittia. In it she took $40 and divided it into two parts. The first part she used to buy disease-ridden sludge at Burger McPalace. The second, to buy healthy magic food at Chris Traeger’s Literally the Healthiest Food on the Planet Emporium.

Then she poured heated water on both of them for some reason. On the magic carrots and fiber bars, she used expensive bottled water boiled in a TV Chef Brand pan on the stove. On the Burger McPalace offering (the Deluxe Poor People with Cheese) she used water boiled in a microwave, or Satan’s Oven as they are commonly known.

Meme read a half a chapter of science one time, so she thought that the structure or energy of water may be compromised by a microwave. As it turned out, even she was amazed at how many people will read idiot things.

It has been known for years by your strange Uncle Welber that the problem with microwaved anything is not how it signals evil aliens in space, it’s how it corrupts the DNA in the food so the body says, “WTF, bitch? Are you eating Legos? I’ma die now, thx.”

That is why, when you take the “meat” made at Burger McPalace and then douse it in radioactive microwave ScareWaves ™ and then eat it, you turn into the Incredible Hulk.

So, asshole, take your $20 and buy some fucking lettuce. Lettuce will cure all your imaginary problems, like hunger and homelessness. Plus, when you eat leafy greens from Chris Traeger’s Literally the Healthiest Food on the Planet Emporium and then douse it in pan-boiled unicorn tears, you become Captain America.

(via stfuconservatives)

May 8, 2012 5:09 pm
DOSA. WANT.

DOSA. WANT.

(Source: rondeep5i, via iindia)

September 29, 2011 11:37 am
rzinz:

fetchmeagiraffe:

jayparkinsonmd:

THE “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. I frequently read confident statements like, “when a bag of chips is cheaper than a head of broccoli …” or “it’s more affordable to feed a family of four at McDonald’s than to cook a healthy meal for them at home.”
This is just plain wrong.
(via)

Ok, no.  This graphic is just plain wrong, on numerous levels.
I find it very interesting that this came across my dash last week with people commenting on how wrong the graphic is, and this week it’s here presented as truth.

what I want to know is where the fuck they found those prices?!?!? three dollars for two bell peppers is more than I would spend on peppers, two dollars a cup is WAYYY more than I would spend on rice…conversely how the fuck do you buy olive oil in little cup amounts? And only spend 55 cents on it? How can I buy four slices of bread and two strips of bacon? Where are you buying milk that it only costs a dollar forty nine?????
The problem at the heart of this is that cooking requires both cooking utensils, a stove of some sort, or at least an oven, and a little bit of skill. Also time. 
All of those things are luxuries many poor people don’t have, especially that last one. 

Time! Yes.  Fast food can be picked up on the way home, almost all hours, and is relatively simple with multiple modes of transportation.  Home cooking requires the amount of time to cook the meal, prepare the meal, go shopping for the ingredients, and spend time in transit.  Extra time if you shop after work, but you might not be able to, because most stores close at 9 and if your retail job lets you go at 9, whoops! Out of luck. Oh and be careful - most of the cheap grocery stores have food that’s close to the expiry date, so you’ll have to use it up quickly, which means more trips to the store in order to not buy food that will spoil.  Did I even mention cost of gas or bus fare? The time spent waiting for the bus? The physical abilities needed to walk to the bus station and then to your home, or even straight from the grocery store to home?
I am tempted to swing by the Bottom Dollar grocery store before work today and get prices for what it would cost to make those bottom two meals around here - strictly in terms of money spent at the cash register.  Because yes, you also have to count the money you spend on the rest of the loaf of bread! You can’t just hand-wave it and say “oh, you already own it, I’m just breaking it down”. That doesn’t make sense.

rzinz:

fetchmeagiraffe:

jayparkinsonmd:

THE “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. I frequently read confident statements like, “when a bag of chips is cheaper than a head of broccoli …” or “it’s more affordable to feed a family of four at McDonald’s than to cook a healthy meal for them at home.”

This is just plain wrong.

(via)

Ok, no.  This graphic is just plain wrong, on numerous levels.

I find it very interesting that this came across my dash last week with people commenting on how wrong the graphic is, and this week it’s here presented as truth.

what I want to know is where the fuck they found those prices?!?!? three dollars for two bell peppers is more than I would spend on peppers, two dollars a cup is WAYYY more than I would spend on rice…conversely how the fuck do you buy olive oil in little cup amounts? And only spend 55 cents on it? How can I buy four slices of bread and two strips of bacon? Where are you buying milk that it only costs a dollar forty nine?????

The problem at the heart of this is that cooking requires both cooking utensils, a stove of some sort, or at least an oven, and a little bit of skill. Also time. 

All of those things are luxuries many poor people don’t have, especially that last one. 

Time! Yes.  Fast food can be picked up on the way home, almost all hours, and is relatively simple with multiple modes of transportation.  Home cooking requires the amount of time to cook the meal, prepare the meal, go shopping for the ingredients, and spend time in transit.  Extra time if you shop after work, but you might not be able to, because most stores close at 9 and if your retail job lets you go at 9, whoops! Out of luck. Oh and be careful - most of the cheap grocery stores have food that’s close to the expiry date, so you’ll have to use it up quickly, which means more trips to the store in order to not buy food that will spoil.  Did I even mention cost of gas or bus fare? The time spent waiting for the bus? The physical abilities needed to walk to the bus station and then to your home, or even straight from the grocery store to home?

I am tempted to swing by the Bottom Dollar grocery store before work today and get prices for what it would cost to make those bottom two meals around here - strictly in terms of money spent at the cash register.  Because yes, you also have to count the money you spend on the rest of the loaf of bread! You can’t just hand-wave it and say “oh, you already own it, I’m just breaking it down”. That doesn’t make sense.

10:46 am
jayparkinsonmd:

THE “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. I frequently read confident statements like, “when a bag of chips is cheaper than a head of broccoli …” or “it’s more affordable to feed a family of four at McDonald’s than to cook a healthy meal for them at home.”
This is just plain wrong.
(via)

Ok, no.  This graphic is just plain wrong, on numerous levels.
I find it very interesting that this came across my dash last week with people commenting on how wrong the graphic is, and this week it’s here presented as truth.

jayparkinsonmd:

THE “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. I frequently read confident statements like, “when a bag of chips is cheaper than a head of broccoli …” or “it’s more affordable to feed a family of four at McDonald’s than to cook a healthy meal for them at home.”

This is just plain wrong.

(via)

Ok, no.  This graphic is just plain wrong, on numerous levels.

I find it very interesting that this came across my dash last week with people commenting on how wrong the graphic is, and this week it’s here presented as truth.

(via strozzzapreti-deactivated201111)